Shadow

Jak zadbać o prawidłową wagę kota?

141709667824782500

Każdy właściciel kota, wie jak ich pupile potrafią doskonale wykorzystywać swój urok do zdobycia pożywienia. Łasząc się przy nogach w trakcie spożywania lub w momencie przygotowywania posiłków domowników, kot zwraca uwagę na siebie. Najczęściej kończy się to podaniem mu plasterka wędliny czy sera, co jest już pierwszym krokiem do nadwagi zwierzaka. Dowiedz się, jaka powinna być prawidłowa waga kota i jak zapobiec kociej nadwadze?

Przyczyny i skutki nadwagi u kotów

Koty to zwierzęta dosyć ruchliwe. O ile im na to pozwalamy, potrafią spalić naprawdę wiele kalorii w ciągu dnia. Jeśli jednak przyjmuje ich zbyt dużo, wtedy kończy się to rozleniwieniem kota, mniejszą aktywnością, a w konsekwencji nadwagą i otyłością. Do najczęstszych przyczyn kociej nadwagi należą złe nawyki żywieniowe. Normalnej wielkości dorosłe koty osiągają wagę około 4-7 kg, która może się różnić w zależności od płci. Zwykle samce są większe. Dobrym sposobem na sprawdzenie czy na pewno nasz pupil ma wagę w normie jest próba wyczucia żeber pod skórą. Koty również nie powinny mieć zwisającego brzucha, a nawet lekko wklęsły, przed porą posiłku. Jeśli dotychczas nasz zwierzak nie miał problemu z wagą, lecz przybrał ostatnio nawet 400g, może to skutkować problemami zdrowotnymi. Nadwaga u kotów może oznaczać zaburzenia układu krążenia, cukrzycę, przeciążone stawy, a także narażenie na nieprawidłowa pracę nerek oraz wątroby. Koty częściej też niż inne zwierzęta zapadają na choroby układu moczowego. U kotów ma to nawet swoją nazwę, czyli syndrom urologiczny kotów, typowy dla kotów kastrowanych.

Jak zapobiec nadwadze kotów?

Jeśli nasz pupil nie wychodzi z domu, wtedy jego aktywność fizyczna jest dosyć ograniczona. Koty są wręcz stworzone do pokonywania przeszkód, dużych odległości, susów oraz polowania. W warunkach domowych możemy im tą aktywność zapewnić poprzez odpowiednie zachęcanie go do zabaw. Oczywiście koty, jak koty, chodzą swoimi ścieżkami i nie zawsze będą chętne na zabawę. Każdy opiekun kota wie jednak, że powinien on mieć swoje zabawki, którymi zajmie się w odpowiednim czasie. Dużo pomaga także towarzystwo drugiego kota, co daje doskonałą okazję do ruchu podczas zabawy. Z drugiej jednak strony drugi kot może być sprawcą walki o pożywienie, przez co mogą one zjadać zbyt dużo. Nie zawsze również mamy kontrolę, który kot, ile zjadł. Skutkuje to dokarmianiem sprytniejszego. Koty jedzą także z nudy. Dlatego po raz kolejny warto wspomnieć, jak ważne jest zapewnienie kotu rozrywki. Jednak to, co najważniejsze to samo pożywienie i nawyki z nim związane. Koty powinny otrzymywać odpowiednie porcje zbilansowanej karmy. Średniemu „dachowcowi” wystarczy około 300 gram dziennie pożywienia mokrego. Oczywiście, wbrew powszechnej opinii koty mleka pić nie powinny. Dla nich najważniejszym składnikiem diety jest mięso. Błędem jest podawanie im również wysokowęglowodanowych pokarmów, jak kasze, ryże, makarony czy zupełnie niepotrzebne im ziemniaki. Również pozostałe warzywa nie powinny stanowić głównego składnika kociej diety. Jeśli nie potrafimy lub nie mamy czasu na zapewnienie odpowiedniej jakości w miarę chudego mięsa z dodatkami naszemu pupilowi, warto podawać mu gotowe karmy, suche lub mokre, które są doskonale zbilansowane i zawierają dodatkowo preparaty witaminowe. Sucha karma powinna być podawana kotu w ilości także odpowiadającej jego wadze, zwykle jest to około 30-40 g.

Osobom poszukującym dodatkowych informacji o żywieniu kota polecam witrynę www.purinaone.pl (dział Różnica dzięki Purina One). Prawidłowej wadze kota poświęcono natomiast ten artykuł.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *