Shadow

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

bezpieczenstwo-dziecka

Potrzeba bezpieczeństwa jest elementarną potrzebą każdego człowieka, a jej zaspokojenie warunkiem jego rozwoju. Bezpieczeństwo dziecka jest jednym z podstawowych i najważniejszych zadań, jakie stoją przed rodzicami. Ze względu na wiek i okres dorastania, należy zadbać o bezpieczeństwa na każdym etapie rozwoju.

Bezpieczeństwo od najmłodszych lat

Od momentu narodzin, każdy rodzic chciałby, najlepiej jak się da, zadbać o bezpieczeństwo swojej pocieszy. W pierwszych miesiącach, a nawet latach dziecko wymaga szczególnej opieki oraz troski. Często zdarza się, że po jakimś czasie rodzice, szczególnie matka, chce lub musi wrócić do pracy zawodowej. Wówczas idealnym rozwiązaniem dla rodziców jest zatrudnienie opiekunki.

Powierzenie dziecka w ręce obcej osoby nie jest łatwe. Poprzedza je przeglądanie dziesiątek ofert, rozpytywanie znajomych, przeszukiwanie forów internetowych w celu zatrudnienia najlepszej niani. Znalezienie odpowiedniej osoby na to stanowisko wymaga ogromnego zaufania. Należy zawsze mieć na uwadze, że opiekunka do dziecka może sprawiać tylko pozory osoby porządnej, która w rzeczywistości pod nieobecność rodziców nie będzie odpowiednio zajmowała się dzieckiem.

Zadaniem opiekunki jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu, a także zadbanie o rozwój emocjonalny, psychiczny i fizyczny malucha. Powierzając dziecko pod opiekę należy mieć pewność, że nic mu nie grozi. Jednak zdarza się, że rodzice obdarzają zaufaniem osoby nie mające doświadczenia, wymaganych kwalifikacji czy odpowiednich predyspozycji. Konsekwencje zatrudnienia takiej niani mogą mieć dramatyczne skutki. Nie warto ryzykować, gdy stawką jest dobro dziecka.

Najtrudniejszy wiek dorastania

Najtrudniejszy, zarówno dla rodziców, jak i dziecka jest okres dorastania. Wówczas młody człowiek chce czuć się jak dorosły i skorzystać z wielu używek, które oferuje współczesny świat. Narkotyki, alkohol, papierosy – to tylko niektóre z nich. Często dziecko wpada w złe towarzystwo, nie mając świadomości, jakie może mieć to skutki w przyszłości.

Psychologowie twierdzą, że zwiększona skłonność do sięgania po używki uwidocznia się u dzieci, którym dorośli nie okazują wsparcia, którzy nie doświadczają zainteresowania ze strony rodziców i są pozostawione same sobie. Jednak nie stanowi to reguły. Po narkotyki, alkohol czy papierosy sięgają również ci młodzi ludzie, którzy chcą po prostu eksperymentować, sprawdzić się, dodać sobie animuszu podczas imprez lub nie chcą być gorsi od rówieśników. Powodem mogą być także kompleksy, problemy, poczucie odrzucenia przez rodziców, przyjaciół, ale także ciekawość. Warto obserwować zachowanie nastolatka i rozmawiać z nim możliwie jak najczęściej, aby przekonać się czy wpadł w złe towarzystwo lub korzysta z używek.

Gdzie szukać pomocy?

Z problemami związanymi z młodzieżą i wiekiem nastoletnim zwracamy się zazwyczaj o pomoc do psychologów, pedagogów i terapeutów, którzy wskazują, jak skutecznie radzić sobie z problemem. Zanim jednak zaprowadzimy dorastające dziecko do psychologa, warto upewnić się, czy rzeczywiście wpadło w złe towarzystwo i sięga po używki. Może się bowiem zdarzyć tak, że rodzic niesłusznie będzie podejrzewać nastolatka o rzeczy, których tak naprawdę nie robi, a wówczas straci zaufanie i trudno będzie je odzyskać.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku warto skorzystać z pomocy prywatnego detektywa. Prywatny detektyw Poznań nie tylko sprawdzi doświadczenie niani, ale przeprowadzi także kompleksowy wywiad środowiskowy z jej poprzednimi pracodawcami, co pozwoli na zebranie informacji o jej kwalifikacjach zawodowych. Ponadto detektyw dokona weryfikacji listów referencyjnych i zweryfikuje informacje zawarte w CV.

Nastoletnie problemy także można zweryfikować korzystając z usług detektywistycznych. Prywatny detektyw, na podstawie obserwacji, ustali z kim spotyka się dziecko, co robi w wolnym czasie, czy wpadło w złe towarzystwo oraz czy korzysta z używek.

Skorzystanie z pomocy prywatnego detektywa przynosi znacznie mniejsze ryzyko niż samodzielne próby szpiegowania dorastającego syna bądź córki, choćby z powodu wysokiego ryzyka zdemaskowania. Bez względu na wiek, warto mieć pewność, że rodzic odpowiednio zadbał o bezpieczeństwo dziecka, które w przyszłości będzie wdzięczne za opiekę i troskę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *