Shadow

Jak zabezpieczyć meble z drewna przed uszkodzeniem?

zabezpieczenie-drewna

Drewno to materiał uniwersalny, który ze względu na walory estetyczne często wykorzystujemy do zaaranżowania przestrzeni ogrodowej. Jego naturalny, jasny kolor w połączeniu z nieregularnym rysunkiem słojów pięknie komponuje się z zielenią ogrodu i zasadzonymi roślinami. Mimo trwałości, materiał jest narażony na uszkodzenie, które może być spowodowane wieloma czynnikami. Jeśli chcemy, aby drewniana altana lub zestaw mebli służyły nam przez długi czas pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji elementów wykonalnych z drewnianego surowca.

Zagrożenia

Meble, które pozostawiamy na zewnątrz przez dłuższy czas są narażone na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych. Woda z opadów wsiąka w strukturę drewna, sprawiając, że materiał pęcznieje, kurczy się, a jego wilgotność niebezpiecznie zwiększa się. Może to doprowadzić do powstania uszkodzeń, zmiękczenia struktury lub rozwoju mikroorganizmów na jego powierzchni. W upalne dni mebel, który jest wystawiony na działanie promieni słonecznych traci swój połysk, a jego kolor płowieje.

Organiczny materiał jest także często atakowany przez grzyby i pleśń, w wyniku której drewno staje się coraz słabsze i zaczyna pękać. Inną konsekwencją pojawienia się mikroorganizmów są przebarwienia oraz szare smugi pojawiające się na drewnianej powierzchni. Długie zaniedbywanie ławek ogrodowych może doprowadzić do porostu mchem i trawami.

Jakie preparaty zastosować?

Aby drewno zachowało swoje walory estetyczne, a meble służyły nam nie przez 1 sezon najlepiej wykonywać cyklicznie zabiegi pielęgnacyjne, które zabezpieczą i wzmocnią drewno. Pomocny będzie odpowiedni impregnat do drewna. Do naszej dyspozycji będą lakierobejce, oleje i impregnaty.

Do twardych gatunków drewna, ja dąb najlepsze będą lakierobejce. Preparat zabezpieczy drewno, a dodatkowo wydobędzie jego naturalne piękno. Olej posiada doskonałe właściwości chroniące drewno przed wilgocią, jest także polecany do drewna egzotycznego. Impregnat do drewna zastosujmy do sosnowych lub świerkowych mebli. Zabezpieczy drewniane elementy przed skutkami obfitych opadów, nadmiernego nasłonecznienia czy działaniem szkodników i mikroorganizmów.

Aplikacja

Przed rozprowadzeniem środków trzeba odpowiednio przygotować drewnianą powierzchnię. To głównie od tego zależy jakość ochrony. Elementy powinny być oczyszczone z kurzu, błota, a także odtłuszczone. Ubytki, sęki i pęknięcia należy wypełnić, a wilgotny materiał wysuszyć. Do malowania drewna najlepiej użyć pędzli lub wałka malarskiego, uzależniając jego wielkość od szerokości deski. Prace najlepiej przeprowadzić w wentylowanym, suchym pomieszczeniu, co sprawi, ze mebel szybciej wyschnie. Zabezpieczmy także podłogę folią malarską przed zniszczeniem przez kapiący środek. Impregnat nakładajmy płynnymi, długimi ruchami, pamiętając o cienkich warstwach. Zbyt gruba warstwa będzie dłużej schła, a po wyschnięciu może powodować odpryski. Tylko regularnie wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych zabezpieczy drewno i sprawi, ze będzie wyglądało pięknie przez lata.

Wybierając środki do zabezpieczenia mebli warto zwrócić uwagę na ich skład by uniknąć w nim substancji szkodliwych.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *