Shadow

Jak walczyć z łupieżem?

Każdy z nas wie jak wygląda łupież, jednak nie każdy do końca zdaje sobie sprawę z tego co jest przyczyną jego powstawania. Ta wiedza jest jednak niezbędna do walki z tym problemem i do jego całkowitego zlikwidowania.

Łupież u niektórych osób pojawia się nagle i równie szybko znika. Ten rodzaj łupieżu jest suchy i ukazuje się na naszych włosach w postaci drobniutkich białych kropek. Powstaje najczęściej na skutek podrażnienia środkami kosmetycznymi i często po kolejnym myciu już innym środkiem po prostu znika.

Jednak nie wszyscy mają takie szczęście i często z łupieżem walczą latami, a on wciąż uparcie powraca.

Ale powróćmy do powstawania tego defektu kosmetycznego, czyli do samego źródła. Łupież to nic innego jak złuszczone płaty skóry, które są wymieszane z naszym potem. I właśnie pod wpływem potu, który jest wydzielany przez skórę głowy dochodzi też do powstawania łupieżu. Zazwyczaj ma to miejsce wówczas gdy skóra produkuje zbyt dużą ilość potu i wówczas dochodzi do powstawania kolonii drożdżaków popularnie nazywanych grzybami. Żywią się one sebum produkowanym przez skórę i pozostawiają odchody, które podrażniają  naszą głowę i doprowadzają do stanu zapalnego. Zapalenie objawia się zaczerwienieniem skóry głowy, swędzeniem i łuszczeniem się skóry. W tym przypadku mamy do czynienia z łupieżem tłustym, łojotokowym, który nie wygląda już tak niewinnie jak suchy. Na skórze naszej głowy pojawiają się bowiem żółtawe płaty skóry, które po jakim czasie kruszeją i odpadają. Wygląda to bardzo nieestetycznie i jest uciążliwe ze względu na uporczywe swędzenie skóry głowy.

Przy łupieżu suchym możemy próbować samodzielnego leczenia, poprzez eliminację czynnika drażniącego, czyli zmianę szamponu i kosmetyków do włosów. Jeżeli chodzi natomiast o łupież łojotokowy to często potrzebna jest konsultacja dermatologiczna. Możemy oczywiście spróbować i zastosować specjalistyczne szampony lecznicze, które dostępne są bez recepty, jednak są one słabsze od tych na receptę, więc czasem nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Aby wzmocnić efekt leczenia warto również stosować płukanki do włosów z octu jabłkowego, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dodatkowo sprawia, że włosy stają się lśniące i miękkie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *