Shadow

Jak urządzić salon?

Wielu z nas tworząc od podstaw wystrój nowo nabytego mieszkania lub domu, staje przed dylematem, jaki styl wybrać? Czy lepszy będzie klasyczny, czy nowoczesny? Jakie meble sprawdzą się w obu aranżacjach? Co zrobić, by stylizacja nie była nudna? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tymi dylematami.

Od czego zacząć meblowanie?

Salon spełnia w naszym domu wiele funkcji. Jest miejscem spotkań, czasami też pracy, ale przede wszystkim wypoczynku. Ostatnia z funkcji powinna górować nad pozostałymi podczas tworzenia koncepcji wnętrza. Dlatego też meble, które tam umieścimy, powinny odznaczać się nie tylko estetyką, ale i praktycznością. W przypadku salonu jako miejsca relaksu, będzie do głównie komfort i wygoda.

Gdy już wiemy, co winno przewodniczyć urządzaniu pokoju dziennego, musimy wybrać, w jakim stylu go urządzimy. Meble są właściwie najważniejszym czynnikiem determinującym końcowy efekt. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami eklektyzmu lub boimy się mieszania stylów wnętrzarskich, powinniśmy przede wszystkim postawić na jeden z dwóch wariantów: styl klasyczny bądź nowoczesny, by później je ewentualnie modyfikować, pamiętając jednak o zachowaniu spójności.

To, że pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać jest wybór mebli, nie jest przypadkową radą. Wielu z nas popełnia ogromny błąd zaczynając aranżację od wyboru koloru podłogi i ścian. Pamiętajmy, że o wiele łatwiej jest przemalować pokój, niż wymienić w nim całe wyposażenie.

Podstawowe zasady aranżacji w nowoczesnym stylu

W tym miejscu musimy zapoznać się, co jest wyróżnikiem danego stylu. Meble nowoczesne będą charakteryzować się swego rodzaju ascetyzmem aranżacyjnym. Z drugiej strony mogą przyjmować niebanalną formę, począwszy od bardzo wyszukanej i designerskiej, po wręcz awangardową. Do tej pory nowoczesność wyznaczały meble w nienaturalnych, można powiedzieć, plastikowych kolorach. Dziś projektanci za słowem „nowoczesność” rozumieją… drewno! Tak, to właśnie ten materiał, najbardziej klasyczny jaki można sobie wyobrazić, utożsamiamy współcześnie z nowoczesną aranżacją. Wykorzystuje się go jednak w inny sposób niż dotychczas. Najlepiej, by występował on w jak najmniej obrobionej mechanicznie formie tak, by uwydatnić piękno surowego drewna. W nowych projektach występuje też w symbiozie z materiałami metalowymi, stalowymi i szklanymi. Często takie połączenia producenci wykorzystują w klasycznych meblach, na przykład komodach, dzięki czemu mogą być one umieszczone zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych.

Aranżacja klasyczna – jakie meble będą odpowiednie?

Wbrew pozorom nie tak łatwo dziś urządzić mieszkanie w klasycznym stylu. Ciężko jest nie przesadzić z bogactwem formy, która to jest cechą charakterystyczną takiej aranżacji. By tego uniknąć, podczas wyboru mebli do salonu nie kierujmy się w pierwszej kolejności formą mebla, ale jego starannym wykończeniem i fakturą. Lite, surowe drewno pozwoli nam natomiast na uzyskanie wnętrza rustykalnego, jednak takiego, które nie będzie się wydawać przytłoczone. Po drugie powinnyśmy zwrócić uwagę na detale – na przykład lekko rzeźbione nogi stołu lub delikatne zdobienia wokół szuflady. Drewno, podobnie jak w nowoczesnym stylu, powinno stanowić podstawę aranżacji, jednak tutaj warto dodać także na pierwszy plan różnego rodzaju obicia, na przykład skórzane (lub ze skóry ekologicznej) czy też bawełniane. Dzięki temu nawet mebel wyglądający najbardziej surowo, może zostać ocieplony i zyskać piękny, tradycyjny charakter.

Co łączy oba style?

Styl klasyczny i nowoczesny łączy, jak już zostało to wspomniane, przede wszystkim drewno. Inną wspólną cechą są proste kształty i stonowana kolorystyka. Dawniej meble klasyczne były mocno charakterystyczne. Dziś nabierają one delikatnych kształtów i lekkości, zachowując przy tym elegancję i harmonię. To, co będzie zdecydowanie różnić obie aranżacje, to ilość elementów wyposażenia. W stylu tradycyjnym możemy pozwolić sobie na wiele dekoracji i wzorów, natomiast w nowoczesnym wciąż najważniejsza jest zasada: mniej znaczy więcej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *