Shadow

Dopadła Cię depresja? Można to wyleczyć!

red hair woman on bed waking up with hangover and headache

Z roku na rok chorych na depresję jest coraz więcej. Na szczęście wiedza o tym rodzaju zaburzenia jest coraz większa. Załamania depresyjne można skutecznie leczyć, jeśli wdroży się odpowiednie rodzaje terapii.

Zbyt długi smutek

Depresja objawia się przewlekłym stanem przygnębienia. Pacjent skarży się na apatię, ciągły smutek, niską samoocenę. Często zaburzenie to wiąże się także z nieuzasadnionym poczuciem winy, nieustannym pesymizmem, brakiem odczuwania przyjemności. Chorzy skarżą się także na problemy ze zmniejszeniem apetytu, bezsennością lub nadmierną sennością.

Przyczyny powstawania zaburzeń są różne. Może się to wiązać z przeżywaną aktualnie traumatyczną sytuacją (np. utratą pracy, stratą bliskiej osoby, problemami w związku), nadmiernym stresem w pracy lub złymi warunkami egzystencji. Depresja może też pojawić się samoistnie, bez wyraźnej przyczyny. Bardzo ważne jest więc odpowiednie zdiagnozowanie choroby. Nieleczona doprowadza do urwania kontaktów z bliskimi osobami, zmniejszeniem wydajności pracy, utratą zainteresowań i motywacji do rozwoju. W najgorszych przypadkach depresja może się skończyć samobójczą śmiercią.

Skuteczne leczenie

Początkowo, gdy podejrzewa się zaburzenia depresyjne, przede wszystkim zaleca się odpoczynek i… ćwiczenia fizyczne. Ruch uruchamia odpowiednie neuroprzekaźniki w mózgu, dzięki którym poprawia się nastrój. Aktywność fizyczna będzie na pewno bardzo pomocnym elementem terapii, chociaż nie gwarantuje pełnego wyleczenia. W trudniejszych przypadkach należy wybrać się do lekarza. Psychiatra oceni stan pacjenta i zapisze odpowiednie środki farmakologiczne. Według lekarzy z Centrum Psychiatrycznego cp-choroszucha.pl leczenie depresji trwa około 6-12 miesięcy. Często po odstawieniu leków zdarza się, że symptomy choroby nawracają, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór terapii. Najlepiej po ustabilizowaniu objawów leczeniem farmakologicznym wdrożyć psychoterapię.

Leki dobiera się odpowiednio do postaci zaburzenia. Trzeba pamiętać, że nie poprawiają one nastroju natychmiastowo. Zwykle widoczne efekty stosowania farmakoterapii pojawiają się dopiero po 4-6 tygodniach. W żadnym wypadku nie można brać leków na własną rękę – nieumiejętne ich stosowanie może wywołać skutki uboczne i pogorszyć stan pacjenta.

Bardzo ważna psychoterapia

Psychoterapia nie polega tylko na rozmawianiu o problemach i pocieszaniu. Dzięki niej pacjent może zrozumieć chorobę i znaleźć jej przyczyny. Psychoterapeuta uczy pacjenta, w jaki sposób ma sobie radzić z chorobą. W trakcie spotkań pacjent zmienia postrzeganie świata i siebie, przestaje przejmować się tym, co wcześniej było dla niego problemem. Dobry psychoterapeuta potrafi całkowicie przewartościować życie i zmienić jego jakość.

Proces leczenia warto wspomagać dodatkowymi środkami. Oprócz wzmożenia aktywności fizycznej poleca się np. naświetlania lampami przeciwdepresyjnymi. W gabinecie cp-choroszucha.pl terapeuci używają bardzo skutecznych lamp skandynawskich. Naświetlanie jest polecane szczególnie tym, którzy nie mogą poddać się terapii farmakologicznej.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *