Shadow

Dom dla alergika

Lekarze jasno wskazują, że alergie, zwłaszcza wziewne, są coraz częstsze w naszym społeczeństwie. W wielu przypadkach jednak reakcja na nie jest znacznie przesadzona, a co gorsza – odbija się niekorzystnie na dalsze życie, szczególnie w przypadku dzieci. Jak więc przygotować dom, aby móc w nim wygodnie mieszkać z alergikiem, który uczulony jest na roztocza kurzu, sierść czy pyłki?

Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, bo w dużej mierze zależy od tego, czy dana osoba faktycznie ma ostre objawy alergii. W  wielu przypadkach wystarczające jest po prostu ograniczenie kontaktu z alergenem czy przyjmowanie przypisanych przez specjalistę leków, a w dalszej perspektywie – odczulanie. Sprawdźmy jednak, jak możemy przygotować dom, w którym będzie mieszkał alergik.

Tekstylia – rezygnować czy nie?

Jedną z podstawowych rzeczy, które niejednokrotnie budzą wiele zastrzeżeń, są tekstylia w domu, czyli dywany, zasłony gotowe do zasłonięcia okien czy tez ozdobne, ale również firanki, koce czy nawet meble tapicerowane. Jeszcze kilkanaście lat temu wielu lekarz sugerowało usunięcie wszystkich takich elementów z domu, gdzie mieszka mały alergik. Dziś wiadomo, że to posunięcie może spowodować paradoksalnie nasilenie alergii – pamiętajmy bowiem, że dziecka nie wychowujemy dla siebie, a dla świata. Wystarczy, że pojedzie do babci, która nie chce rezygnować z gotowych zasłon, pięknych, robionych na szydełku firanek czy koców, a ryzyko ataku alergii jest bardzo duże. Co więcej, badania wskazują, że o ile w przypadku alergii np. na pokarmowej jesteśmy  w stanie unikać alergenu, to w przypadku alergii wziewnej na wszechobecne roztocza kurzu domowego usunięcie sprzętów potencjalnie bardziej „zakurzonych” może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Jak czyścić wnętrze?

Bardzo istotne jest jednak czyszczenie wnętrza i dbanie o jego higieniczność. Nie oznacza to, ze dziecko powinno być trzymane w warunkach sterylnych – raczej chodzi o regularne sprzątanie, które pozwoli nie gromadzić się kurzowi, którzy przy każdym ruchu będzie znów wzlatywał w górę. Jeśli chcemy mieć w domu zasłony gotowe, to lepiej wybrać te z delikatnych, lekkich materiałów, które łatwiej będzie szybko uprać; te cięższe będą gromadzić w sobie o wiele więcej kurzu. Meble tapicerowane trzeba po prostu regularnie odkurzać i czyścić, również na mokro; podobnie sprawa ma się z dywanami. Intensywność sprzątania warto dostosować do potrzeb alergika, ponieważ u każdego z nich tolerancja na kurz jest nieco inna. Co więcej, warto dobre nawyki wpajać dziecku, aby mogło potem zadbać o swoje otoczenie i zdrowie we właściwy sposób.

Jakie alternatywy?

Nie każda z nas chce rezygnować z estetycznego wnętrza, w którym królują zasłony gotowe czy szyte na miarę, firanki albo po prostu ładne poduszki ozdobne. Czasem jednak dobrze jest wybrać bezpieczniejszą alternatywę, np. zamiast firanek i zasłon gotowych czy szytych naraz dobrze jest zdecydować się na specjalne panele do okien, które będą spełniały funkcję obu tych produktów. Nie należy jednak przesadzać – życie w muzeum nie jest korzystne ani dla zdrowia fizycznego, ani psychicznego domowników.

Przygotowując dom dla alergika warto również zwrócić uwagę na meble, które się kupuje. O tym więcej w artykule http://www.poradnik-kobiety.pl/planujesz-zakup-mebli-uwazaj-na-szkodliwe-substancje/

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *