Shadow

Depresja – objawy i leczenie

Depresja to zespół zaburzeń układu psychicznego, które wpływają destrukcyjnie na nasz nastrój i zachowania. Gdy zauważymy u siebie lub u osoby bliskiej zmianę nastroju, złe samopoczucie, zmniejszenie energii, chęci do życia i codziennych obowiązków, to powinien to być dla nas sygnał alarmowy.

Pamiętajmy też, że nie każdy smutek, płacz czy osłabienie jest już depresją. Często zmiennymi nastrojami reagujemy na zmianę pór roku, jakiś wydarzeń czy osobistych przeżyć. To zupełnie naturalne, że dopadają nas chwile smutku, płaczu, żalu i braku chęci. Jednak gdy one są długotrwałe i dochodzą do nich jeszcze inne objawy, to jest to sygnał alarmowy.

Depresja to choroba układu psychicznego, dlatego też nie znane są do końca mechanizmy jej powstawania. Uważa się, że duży wpływ mają tutaj czynniki genetyczne, jednak aby doszło do uaktywnienia się choroby, musi zaistnieć cały szereg sytuacji sprzyjających. Możemy do nich zaliczyć traumatyczne przeżycia związane ze śmiercią bliskiej osoby, rozwód, utratę pracy czy chorobę. Istnieje również cały szereg zjawisk, które wpływają na człowieka stopniowo, przez lata i one również mogą się przyczynić w późniejszym czasie do wybuchu depresji. Do tych zjawisk zaliczamy głównie ciężkie dzieciństwo, brak prawidłowych wzorców i warunków rozwojowych, alkoholizm i inne uzależnienia.

Osoba, która choruje na depresję, często nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie niesie ze sobą choroba i w ogóle z tego, że jest chora. Dlatego niezwykle duży wpływ na leczenie ma tutaj najbliższe otoczenie i rodzina. To oni powinni wytłumaczyć i pomóc w kontakcie z lekarzem i specjalistyczną placówką.

Pamiętajmy o tym, że ciężko będzie uświadomić osobie chorej o tym, że jest chora. To paradoks i największy wróg w leczeniu tego trudnego schorzenia. Jak bowiem leczyć kogoś, kto nie wierzy, że jest chory? To bardzo trudne sytuacje, które wymagają czasu, delikatności i cierpliwości.

Depresja prawidłowo rozpoznana i leczona może zostać uśpiona już na zawsze. Niestety zawsze będzie zagrożenie, że powróci i to często ze zdwojoną siłą. Istotna jest więc opieka specjalisty, stosowanie się do jego zaleceń, uczęszczanie na terapię i przyjmowanie leków.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *