Shadow

Czym jest angiografia i jakie są wskazania do jej wykonania?

beautiful-2315_1280

W ostatnich latach wiele dziedzin medycyny ulega systematycznemu rozwojowi. Wszystko to dzięki doświadczeniu, wciąż aktualizowanej wiedzy lekarzy, a przede wszystkim coraz bardziej zaawansowanych urządzeń powstałych w oparciu o nowe technologie. Dzisiejsze nowoczesne metody oraz badania pozwalają na jeszcze bardziej dokładne i precyzyjne diagnozowanie choroby oraz jej leczenie. Angiografia jest jednym z takich badań. Na czym polega i jakie są wskazania do jej wykonania?

Angiografia w okulistyce – co to takiego?

Angiografia fluoresceinowa polega na kontrastowym badaniu naczyń krwionośnych, głównie dna oka. Poprzedza się je podaniem barwnika – fluoresceiny. Przed badaniem należy maksymalnie rozszerzyć źrenicę specjalnymi kroplami. Pacjent siada przed urządzeniem do robienia zdjęć dna oka, opierając brodę i czoło na podpórkach. – Fotografie dna oka wykonuje się aparatem zaopatrzonym w odpowiednie filtry, umożliwiające oglądanie barwnika w naczyniach krwionośnych. Aby uzyskać prawidłowe wyniki badania, przez cały czas jego trwania należy trzymać głowę nieruchomo i patrzeć tylko w punkt wskazany przez lekarza. – tłumaczy ekspert Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu.

Fluoresceinę podaje się dożylnie. Środek aplikuje się bardzo szybko, żeby otrzymać falę krwi z odpowiednim stężeniem barwnika. Od chwili podania środka wykonuje się serię zdjęć. Przez pierwsze dwie minuty wykonuje się 2, 3 zdjęcia w ciągu sekundy. Następnie co sekundę, potem co kilka sekund. Czas trwania badania to zazwyczaj 1,5-2 godziny. Pacjent dostaje wynik w formie opisu, czasami razem ze zdjęciami.

Jakie są wskazania do badania?

Angiografia jest badaniem oczu zlecanym przez lekarza okulistę. Wskazaniem do wykonania tego badania są wszelkiego rodzaju choroby dna oka – najlepiej, jeżeli badanie poprzedzi laseroterapię lub fotokoagulację. To pozwoli na dokładną ocenę naczyń siatkówki i zachodzących w nich ewentualnych patologii.

Badanie służy do oceny zmian zachodzących w naczyniach siatkówki oraz naczyniówki. Pomaga również diagnozować niektóre uszkodzenia plamki żółtej oraz różnicować wyjątkowo silnie unaczynione zmiany nowotworowe. Angiografia fluorescencyjna pozwala wykryć obszary niedokrwienia siatkówki i naczyniówki. Dzięki badaniu można odróżnić miejsca świeżego zapalenia od starych zmian bliznowatych lub ognisk zwyrodnienia dna oka.

Powikłania

Po badaniu skóra, spojówka oka oraz śluzówka mogą być żółte. Odpowiada za to nagromadzenie się barwnika i nie trzeba się tym specjalnie niepokoić. Mocz również może być żółty, ponieważ fluoresceina opuszcza organizm głównie przez nerki. Pacjent nie powinien jeść przed badaniem obfitego posiłku – barwnik może wywołać wtedy nudności i wymioty. W wyjątkoych przypadkach może się pojawić wysypka, dreszcze czy duszności. U pacjentów z niewykrytą jaskrą po podaniu kropli rozszerzających źrenicę może dojść do ataku jaskry, czyli wyjątkowo silnego bólu oka. Wszelkie tego typu sytuacje: bóle, nudności i zawroty głowy należy zgłaszać lekarzowi, nawet w trakcie trwania badania lub po nim, kiedy już jesteśmy w domu. – tłumaczy specjalista wrocławskiego Ośrodka Okulistycznego.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *