Shadow

Butle kompozytowe na LPG – lekka alternatywa!

2341029743_6980879e95

Zazwyczaj butle gazowe kojarzą się ze sporymi i niezbyt poręcznymi pojemnikami, ale obecnie mają nowoczesną alternatywę w postaci butli kompozytowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Dla wielu osób korzystających z butli LPG problemem jest głównie ich ciężar. Nie tylko kobiety czy osoby starsze mają problem z ich noszeniem, ale również mężczyźni w kwiecie wieku. Tradycyjne butle ważą po 10,5-11 kilogramów i dodatkowo także do tej wartości trzeba doliczyć ciężar gazu, dlatego razem to nawet około 21-22 kilogramów. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na lekkie butle jest bardzo duże.

O nowoczesnych butlach kompozytowych

Odpowiedzią na te potrzeby są kompaktowe butle kompozytowe, które można obecnie zakupić w wielu firmach zajmujących się dystrybucją gazu. Butle tego rodzaju ważą zwykle około 6,6 kilograma i są dzięki temu o 40% lżejsze od ich standardowych odpowiedników, ponieważ do ich wykorzystania wykorzystuje się lekką stal oraz materiał kompozytowy, a także obudowę z włókna szklanego, dlatego też taka warstwowa konstrukcja butli zapewnia właściwe bezpieczeństwo, wytrzymałość i dodatkowo lekkość.

Dodatkowym plusem są ergonomiczne uchwyty z tworzywa, które są znacznie wygodniejsze od metalowych, a także reduktory typu „klik”, zatem szybkie podłączenie do urządzeń wykorzystujących gaz jest jeszcze prostsze.

Kiedy warto skorzystać z butli kompozytowych?

Jako że butle kompozytowe są droższe od stalowych i rzadziej dostępne, nie są one jeszcze używane powszechnie. Obecnie butle kompozytowe wykorzystywane są przede wszystkim jako butle turystyczne – można bez problemu zabrać taką butlę LPG na działkę czy też do kampera. Również sprawdzają się w domach jako butle do kuchenek gazowych ze względu na łatwość transportu.

Podobnie jak w przypadku standardowych butli trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – butla kompozytowa powinna być transportowana w pozycji pionowej i w takiej pozycji przechowywana i używana na stabilnym i równym podłożu. Nie należy korzystać z niej w pobliżu źródeł ciepła oraz otwartego ognia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *